fbpx

Pokud hovoříme o virtuální realitě, mnoho lidí si ji spojí pouze se světem počítačových hráčů. Může nám tak potom připadat, že virtuální realita je určena pouze pro úzkou skupinku lidí, kteří dokonale ovládají počítačové prostředí. Opak je ale pravdou. Tato relativně nová technologie je využitelná nejen v oblasti počítačových her, ale také například v architektuře, zdravotnictví nebo při cestování. Co to vlastně virtuální realita je, jak ji lze využít v podnikání a v jakých oblastech může nalézt svoje uplatnění? Pojďme se nyní spolu podívat na virtuální svět, který je možná skutečnější, než si myslíte.

Vr, Virtuální, Virtuální Realita, Technologie, Realita

Co je to virtuální realita a jak jde využít v podnikání

Virtuální realita (dále jen VR) vlastně vytváří iluzi skutečného světa, nebo světa fiktivního. Je to technologie vytvářející simulované prostředí, se všemi zvuky, obrazy, často i čichovými a hmatovými podněty. Díky ní se člověk ocitá v úplně jiném světě. Naše smysly jde navíc velice snadno ošálit-proto třeba mozek nepozná, že se skutečně neřítí ze skály nebo že ten virtuální burger nelze sníst-to je právě výhoda VR oproti třeba počítačům-je to více než skutečné.

Pro pohyb a ovládání reality je celá technologie napojena na snímač, který danou osobu zaznamenává a přizpůsobuje jí virtuální svět. Ovládání je jednoduché-buď pomocí lehkých pohybů částmi těla (mávnutí rukou, krok dopředu) nebo pomocí speciálního ovladače.

Již v dnešní době se VR používá v několika oblastech a využívají ho nejrůznější subjekty. Stát využívá VR zejména pro armádní účely, jako je trenažér válečných podmínek nebo trenažér pro letecké dovednosti. Soukromé subjekty jej využívají hlavě při tvorbě počítačových her, nebo jako trenažéry pro autoškoly. Pojďte se nyní o zmíněných a mnoha dalších neobjevených oblastech podnikání s VR dozvědět více.

1)Počítačové hry-stále je co objevovat

V oblasti počítačových her je tento byznys asi nejrozšířenější. Na trhu se v posledních letech objevují především brýle pro VR a to ve dvou typech: Jedny určené pro mobilní telefony (telefon do nich stačí jednoduše vložit a můžete sledovat videa nebo hrát hru) a ty pro počítače, které musíte propojit skrze kabel. V obou případech se nejedná o nějak nákladné záležitosti. Využívají se samozřejmě i na nejrůznějších hracích akcích, kdy jsou brýle doplněny i o věci prostoru, čichové a hmatové funkce. Brýle pro VR se stávají stále populárnějšími nejen díky jejich ne příliš vysoké ceně, ale díky zážitku, který dokáží v kombinaci se zvukem hráči poskytnout. V budoucnu lze očekávat nárůst poptávky po nich, stejně jako zdokonalování grafiky her určených pro VR.

Plakát, Fantazie, Cartoon, Family, Virtuální Realita

2)Budoucnost zdravotnictví

Virtuální realita ale není určena jen pro počítačové maniaky. Má také své praktické využití, může i zachraňovat životy. VR se používá nespočet škol po celém světě pro zlepšení své výuky-např, pro lepší pochopení stavby těla a jednotlivých orgánů (lze si je prohlédnout z několika úhlů).  Nejde ale jen o zobrazování, tato technologie jde mnohem dál.  Počítač vám skrze VR může nasimulovat nejrůznější situace, do kterých se lékař může dostat-nejrůznější náročné operace, mimo-nemocniční prostředí (např. po výbuchu bomby, při válečných operacích). Může tak jednoduše lékaři nabídnout stovky nejrůznějších situací a prostředí. Díky tomu se nejen rozšiřuje jejich působnost, rozšiřuje se především jejich praktická připravenost-zachrání tak více životů. Otevírají se nám tak dveře, za kterými stále ještě netušíme, co se nachází.

Chirurgie, Nemocnice, Lékaře, Péče, Klinika, Nemoc

3)Zážitky pro seniory

Možná si říkáte, že VR je jen pro mladé lidi-to je ale omyl. Co může starému člověku udělat větší radost, než výlet na místo, na které se už ve svém zdravotním stavu nejspíš nikdy nepodívá. Pomocí VR tak senioři mohou zažít, co ještě nezažili, a připomenout si melancholické chvíle svého mládí. Výlet do rodné vsi, cesta do hor nebo taneční parket ve stylu 60. let-to vše a mnohem víc dokáže VR nasimulovat a vytvořit tak nezapomenutelné zážitky.

Starý Muž, Krajina, Mléčná Dráha, Příroda, Obloha

4)Cestování s virtuální realitou

Turistika s VR se vlastně částečně podobá zážitkům pro seniory. V kombinaci s cvičebními trenažery může taková vysokohorská turistika nabít naprosto nových rozměrů. Můžete si prohlédnout neprozkoumané části amazonského pralesa, nebo si prohlédnout západ slunce na Maledivách a přitom nemusíte utrácet miliony za cestu kolem světa. Vše v pohodlí domova.

Mraky, Virtuální Realita, Hra, Ar, Rozšířená Realita

5)Virtuální nakupování-jako v reálném obchodě

Nakupování přes počítač je u nás sice ještě v plenkách, brzy ho ale jistě předběhne nakupování s VR. Projít se po obchodě, prohlédnout si stav zeleniny a zobrazit si informace o potravině. Možná s VR budoucnost, jistě ne ale vzdálená.

Vr, Virtuální Realita, Brýle, Virtuální Svět

6)Architektura-prohlédněte si svůj dům, než začnete stavět

Nasimulování prostor na počítači je jedna věc, ale projít se svým budoucím domem nebo si prohlédnout velkolepá architektonická díla, která již neexistují je věc druhá. Na počítači se navíc informace mohou zdát být zkreslené a pro osoby s menší fantazií i nedostatečné. VR dokáže váš budoucí dům nasnímat takový, jaký skutečně bude.

Sloupce, Hala, Architektura, Řek, Starověké, Historický

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Libí se vám DigitalUP? Buďme ve spojení