fbpx

Čím dál častěji vyplouvá na veřejnost problém závislosti na digitálních technologiích. Nejen mladiství, ale také dospělí, děti a dokonce i předškoláci, často prosedí hodiny před mobilem, tabletem, počítačem nebo televizí. Objevuje se stále více studií na tuto problematiku. Přesto vypovídajících dat máme stále ještě málo. Málo na to, abychom začali závislost na digitálních technologiích radikálně řešit.

Proč něco vůbec měnit?

Internet a s ním spojené digitální technologie nám přece pomáhají, nebo ne? Ano, opravdu hodně nám usnadňují komunikaci, získávání informací a obecně nám zajišťují „spojení se světem“. Ale znáte to pořekadlo: „Čeho je moc, toho je příliš.“ Právě tohle platí i o používání digitálních technologií. Na internetu visíme skoro pořád, tu nám cinkne zpráva, tu přijde pracovní email, tady nám kamarádi pošlou pěknou fotku z výletu, na chvilku si zahrajeme tuhle hru nebo se koukneme na další film. A nakonec prosedíme celý večer doma s mobilem v ruce nebo u televize. A co dělají naši spolubydlící? Kam se poděl večer strávený s přáteli, manželkou a dětmi, nebo jen večerní čtení knih o samotě? Nemáme nakonec ani čas být jen sami se sebou a nechat myšlenky plynout. Vlastně už to ani moc neumíme.

Jak závislost na digitálních vynálezech rozpoznat?

Příznaky závislosti jsou celkem lehce rozpoznatelné. Nejčastěji si je ale vůbec neuvědomujeme. Například po probuzení a vypnutí budíku saháme nejdřív po mobilu. Do pozdní noci si píšeme s kamarády. Na pracovní emaily a hovory reagujeme i večer. Místo toho, abychom vyrazili ven, si raději zalezeme doma do kouta s mobilem nebo k televizi.

Rizika závislosti se neúprosně projevují duševně i fyzicky.

závislost na Facebooku

Závislý člověk může být často unavený a náladový, také nevyspalý. Mozek leniví, proto si hůř pamatuje, často zapomíná, málo si všímá okolí a detailů. Závislák kvůli mobilu nebo televizi dokonce zanedbává své povinnosti. Spí jen povrchně, aby reagoval na příchozí oznámení z mobilu. Při dlouhém sezení ho bolí záda a časem se deformují, může přicházet bolest hlavy a další bolesti horních končetin a krku.

Co s tím? Je čas na změnu.

Nejjednodušší jak zjistit závislost, je vyzkoušet si být den bez digitálních technologií a vědomě si přiznat, co je a není jinak, když mám mobil neustále při sobě. Na co jiného se soustředím, co jiného ten den dělám. Právě srovnání nám odhalí mnohé. Dejte si digitální detox, změňte pár návyků a předcházejte tím digitální demenci.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Libí se vám DigitalUP? Buďme ve spojení