fbpx

Většině velkých úspěchů moderní vědy a techniky se dostane také velké pozornosti veřejnosti, zvlášť, když se jedná o medicínu, která zachraňuje a prodlužuje naše životy. Co když se ale jedná o obrovský úspěch, který laik nevidí? Nevidí ho totiž ani odborník, tento nový velký pokrok se nazývá nanorobotika v medicíně, a již brzy bude měnit svět.

Nanorobotika proti rakovině

Je smutným faktem, že na nádorová onemocnění umírá stále více lidí. Statistika národního onkologického ústavu mluví jasně, na rakovinu zemře jen v ČR každý čtvrtý člověk (pro rok 2016 hovoří průzkum téměř o třiceti tisících pacientech, kteří zemřeli na nádor) a čísla ve světě jsou daleko závratnější. Právě nanorobotika by měla tento problém řešit. Výhodou této futuristické léčby je její dopad na lidský organismus, který je podstatně menší, než současné metody ozařováním nebo chemoterapií. Nanorobot je přibližně tisíckrát menší, než je šířka lidského vlasu; jeho průnik do těla je tedy nepostřehnutelný a může se bez následků pohybovat například krevním řečištěm. Počítá se s tím, že by roboti přenášeli léčiva přímo na místo nádoru, tento způsob léčby by měl mít minimální dopad na pacienta. Používáním nanorobotů by se také měl teoreticky vyloučit faktor lidské chyby u chirurgů, jelikož roboti budou naprogramování ke svému účelu předem. Výzkumníci (velký podíl nese také české Centrum pro funkční nanoroboty, pod záštitou VŠCHT v Praze) zamýšlejí ovládat roboty pouze na bázi magnetismu a slibují si 100% přesnost zákroku. Tělo se robota následně zbaví přirozenou cestou, nebo jej vstřebá, to se odvíjí podle materiálu výroby. Běžně jsou roboti tvořeni polymery a kovy, jako nikl a železo. Technologie se v současnosti testuje na zvířatech.

Nanorobotika proti hadí intoxikaci

nanoroboti v medicíně
Jedovatí hadi každoročně uštknou přes 2,5 milionu lidí. Následky jejich jedových zubů se léčí antiséry, která však mají jednu fatální nevýhodu. Pro každý specifický druh jedu je třeba použít jiné sérum, každý hadí druh má jiný jed, což v praxi představuje celou řadu problémů, je třeba nezbytně nutné určit, jaký plaz pacienta uštkl. Tým vědců z University of California přišel s inovativním řešením. Stvořili nanoroboty, kteří na sebe dokáží vázat a následně neutralizovat dva klíčové typy toxinů hadů z čeledi korálovitých. Roboti vyruší působení toxinů PLA2 a 3FTX a v laboratorních podmínkách tak již dokázali zajistit myším ochranu před kobřím jedem, který běžně způsobuje rozsáhlý rozklad tkání. Tato metoda léčby by mohla v blízké budoucnosti zachraňovat životy například v subsaharské Africe, kterou nebezpeční hadi velmi ohrožují.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Libí se vám DigitalUP? Buďme ve spojení