fbpx

Moderní technologie prostupují do všech odvětví, nevyhnuly se samozřejmě ani automobilovému průmyslu. Již v dnešní době jsou nová auta, která sjedou z výrobních linek, prošpikovaná pokročilými asistenčními a zábavními systémy – vývoj nicméně směřuje stále kupředu. Pojďme se tedy společně podívat, na jaké technologické novinky se můžeme v budoucnu těšit. 

 

Plně autonomní vozidla a konec slepého úhlu 

Největším technologickým úspěchem blízké budoucnosti automobilismu bude nezpochybnitelně uvedení plně autonomního řízení. Předpokládá se, že technologie autonomního řízení dosáhne plné nezávislosti na lidském faktoru v horizontu příštích 20 let, přičemž Volkswagen nedávno oznámil, že má v plánu tuto technologii nabídnout už v roce 2025. V současnosti se sériově vyrábějí pouze vozy s podmíněnou automatizací, tj. řidič musí být připraven pvyzvání převzít řízení.  

technologie autonomního řízení

Slepý úhel aneb Postrach všech řidičů. Nebude však trvat dlouho a jednou provždy mu odzvoní, neboť se na trhu objeví virtuální A-sloupky. Princip jejich fungování bude prozaický – na přední sloupky se umístí flexibilní displeje vybavené OLED technologií, jež díky real-time kameře zabudované zvnějšku vozu a monitoringu pohybů hlavy řidiče dokáží poskytnout dokonalý výhled z automobilu. 

Konektivita s chytrou domácností a palivo z mořské vody 

Do popředí zájmu se díky sílícímu významu ekologie začínají dostávat technologie, které dokáží eliminovat spotřebu neobnovitelných zdrojů a umožňují snižovat emise. Aktuálně se nejvíce týkají bateriemi poháněných elektromobilů, nicméně celá řada automobilových expertů se shoduje, že budoucnost bude patřit vodíku. Za zmínku stojí třeba technologie s jejíž pomocí je možno vyrábět elektrolýzou vodík ze slané mořské vody a ten následně tankovat do aut třídy FCEV. 

Na pořadu dne je i propojení aut s chytrou domácností, kdy si člověk bude moci prostřednictvím hlasových pokynů přímo z auta zapnout klimatizaci nebo třeba přihřát v troubě večeři ještě před tím, než dorazí domů. S tímto konceptem přišla automobilka Jaguar, která již začala v tomto podnikat první kroky a představila technologii HomeLink Connect. Dalším milníkem pak bude zapojení aut do konceptu takzvaných smart cities (chytrých měst). 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Libí se vám DigitalUP? Buďme ve spojení