fbpx

Chcete upravit fotky z rodinné oslavy či dovolené? Nebo čas od času potřebujete editovat obrázky pro svou práci? Většina operačních systémů (včetně Windows a macOS) obsahuje předinstalovaný program pro úpravu fotek, ale ten svými omezenými funkcemi nemusí stačit každému. Představujeme vám proto několik povedených editorů, které si můžete stáhnout zdarma.

 

GIMP

Začneme legendou, bez které si řada uživatelů nedokáže představit práci s grafikou. GIMP je volně šiřitelný program nabitý pokročilými funkcemi, které se skvěle hodí pro úpravu fotek. Odpůrci naopak software kritizují za jeho nepřehlednost a jistou těžkopádnost. Pokud se vám nelíbí typické rozvržení s plovoucími kartami a obrázky, lze v nastavení aktuálních verzí přepnout na režim s jedním oknem.

 

PhotoFiltre

Také další z vybraných zástupců má ve světě softwaru dlouhou tradici. PhotoFIltre je placený program, ale jeho několik generací stará verze je šířena pod licencí freeware. Na uživatelském rozhraní se roky sice trochu podepsaly, ale nabídka funkcí zůstala velmi solidní. Levou zadní zvládne PhotoFiltre práci s vrstvami či dávkové úpravy.

 

Paint.net

Projekt univerzity ve Washingtonu, který měl být původně jen vybavenější náhradou za Malování ve Windows, využijete také při úpravě fotek. I přes relativně jednoduché rozhraní je nabídka funkcí dostatečně široká. Díky podpoře pluginů navíc můžete přidávat další nástroje vyvinuté jinými uživateli. Vzhledem k nenáročnosti programu se Paint.net hodí i pro slabší počítače.

 

PhotoScape X

Pokud hledáte program s moderním uživatelským rozhraním a zajímavými funkcemi, vyzkoušejte PhotoScape X. Kromě běžných úprav umí vašim fotkám dodat oku lahodící efekty, rámečky a samolepky nebo vytvářet vtipné koláže.

 

Pixlr

Poslední zástupce z našeho výběru má jednu obrovskou výhodu. Pixlr si vůbec nemusíte stahovat do počítače, stačí jej otevřít ve webovém prohlížeči. Můžete tedy pracovat odkudkoliv, kde máte k dispozici internetové připojení. Zatímco Pixlr X je určen pro rychlé online úpravy fotek, Pixlr Editor obsahuje i pokročilejší nástroje. Nevýhodou druhé varianty je ovšem využívání zastaralého pluginu Flash.

Photoshop i další profesionální software může stát až tisíce korun, v kategorii volně dostupných programů je ovšem z čeho vybírat. Na své si přijdou jak uživatelé hledající jednoduchý a rychlý editor fotek, tak zájemci o program zvládající pokročilé úpravy. Nejlepších výsledků ovšem dosáhnete v případě, že se s konkrétním softwarem sžijete a naučíte se pracovat s jeho funkcemi.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Libí se vám DigitalUP? Buďme ve spojení