fbpx

Každý, kdo se zajímá o moderní technologie, již nejspíše musel slyšet o 3D tiskárnách, které vám umožňují tisknout nejen komponenty do bytu (například zarážku do dveří), ale také zjednodušují práci lékařů. Právě na 3D tisk v lékařství se podíváme v tomto článku. Již se totiž nejedná pouze o hudbu budoucnosti. Nyní jsou lékaři schopni využívat tyto výtisky i v praxi.

končetina, tisk, 3D

Užité materiály

Nejznámější materiály, které se v 3D tisku využívají na denní bázi, jsou bezpochyby ABS, PLA či PET (jedná se o plast). V lékařství se ale používá také tzv. bioprinting, kdy 3D tiskárna umožňuje prostorově vrstvit živé buňky (například kmenové). Dále je možné využívat specifické materiály, jako je keramika či kov.

 

Předoperační přípravy

Operace bývají pro nemocnice a pojišťovny finančně nákladné, je tedy potřeba, aby se napoprvé podařily co nejlépe. Právě proto se v posledních letech hojně využívá 3D tisk, který pomocí 3D skenerů a speciálních softwarů (například CAD) umožní vytvořit reálný model odpovídající potřebám pacienta. Lékař si na něm může operaci předem vyzkoušet a připravit se tak na možná rizika. Příprava na operaci je tedy mnohem přesnější a tím i zvyšuje šanci na její úspěšné vykonání. Zároveň se tím většinou zkracuje i čas samotné operace.

 

Ortopedie a chirurgie

Díky tomu, že se při 3D tisku dají použít nejrůznější materiály, je využíván v oblasti ortopedie, a to především při tvorbě náhrad kloubů. Nejčastějším příkladem jsou náhrady kolene, či kyčle. Velkým bonusem při použití této technologie při operacích kloubů je také 50% úspora času, ze které plynou menší finanční náklady na operaci.

V chirurgii se téměř v běžné praxi setkáte s individuálně tvarovanými dlahami, které pomáhají přesnou podporou ke správnému srůstu zlomených kostí.

 

Stomatologie

V oblasti stomatologie se běžně využívá CAD/CAM (Computer aided design/manufacturing = použití počítačového softwaru pro programování výrobních CNC strojů). Tento přístroj může mít zubař přímo ve své ordinaci či v laboratoři. Principem je naskenování zubů a následné vyfrézování požadovaného modelu zubu do titanové či keramické krychle. 3D tisk je alternativou této technologie, kdy model vzniká metodou světelné polymerizace. Což v praxi znamená, že zub není kompletně vytvrzen. Jedná se tak pouze o hrubý objekt, na kterém zůstávají přebytky pryskyřice. Po začištění a vytvrzení vzniká finální produkt, který díky vysokým nárokům na postup výroby a užitý materiál splňuje všechny požadavky na finální produkt. Využití 3D tisku je v tomto oboru nejčastěji na implantáty, celkové náhrady, či například na Michiganské dlahy. 

 

Kryty na protézy končetin

Mezi další pomůcky, na jejichž výrobu se využívá 3D tisk, patří například kryty na protézy, které jsou nejen stylové, ale také pevné. Používá se na ně převážně materiál ASA, který je po té možné nalakovat na libovolnou barvu. Jedná se spíše o „módní“ doplněk k protéze, ale určitě také slouží k ochraně před vnějšími vlivy, jako je třeba odření a jiné poškození.

 

3D tisk v posledních letech zažil opravdu velký posun v oblasti lékařství, kdy již proběhla transplantace vytištěných kmenových buněk. Určitě jsou zde ale ještě větší plány na využití těchto technologií do budoucna. Vědci se například snaží zjistit, zda díky vrstvení kmenových buněk půjde jednoho dne dosáhnout také vytištění funkčních orgánů, jako jsou ledviny, či například srdce. To by byl převrat, který by zachraňoval lidské životy.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Libí se vám DigitalUP? Buďme ve spojení